Odtrucie alkoholowe Katowice

Prawdopodobnie wiesz, że picie alkoholu zbyt często lub w nadmiarze nie jest dobrym pomysłem ze względów zdrowotnych. Ale jeśli chodzi o alkohol i zdrowie serca, być może słyszałeś różne opinie. Czy picie aż tak szkodzi twojemu sercu? Czy kieliszek wina może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca — lub je pogorszyć?

Po pierwsze: jeśli pijesz alkohol, powinieneś to robić z umiarem, aby uniknąć problemów z sercem związanych z alkoholem. I nigdy nie powinieneś celowo spożywać alkoholu, aby spróbować zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Jak alkohol może uszkodzić układ sercowo-naczyniowy

Serce i naczynia krwionośne stanowią część układu sercowo-naczyniowego. Serce pompuje krew do całego ciała, poprzez te naczynia krwionośne przez tętnice, naczynia włosowate i żyły. Krew dostarcza składniki odżywcze i inne substancje do wszystkich części ciała, a także do alkoholu, który jest wchłaniany bezpośrednio do krwioobiegu głównie przez żołądek i jelito cienkie.

Przyspieszone tętno

Tętno to liczba uderzeń serca na minutę. Alkohol może powodować zmienność w sposobie bicia serca. Badania wykazały, że regularne intensywne picie może powodować epizody tachykardii (przyspieszone tętno z powodu problemów z sygnałami elektrycznymi, które powodują bicie serca). Powikłania wynikające z regularnych epizodów tachykardii różnią się w zależności od ich częstotliwości, długości i ciężkości, ale mogą powodować zakrzepy krwi, które mogą prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Zwiększone ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi występuje wtedy, gdy krew przepływa przez tętnice z większą siłą niż zwykle. Jednorazowe wypicie alkoholu może spowodować tymczasowy wzrost ciśnienia krwi, a regularne spożywanie alkoholu w ilościach przekraczających normy krajowe może spowodować nadciśnienie spowodowane alkoholem. Wysokie ciśnienie krwi może powodować stwardnienie i pogrubienie tętnic oraz jest czynnikiem ryzyka zawału serca i udaru mózgu. 

Osłabiony mięsień sercowy

Serce ma kluczowe znaczenie dla dostarczania tlenu i składników odżywczych do całego ciała i osiąga to poprzez wytwarzanie ciśnienia umożliwiającego krążenie krwi w ciele, zapewniając przepływ krwi tylko w jednym kierunku. Częstotliwość i siła skurczów serca dopasowują się do potrzeb organizmu. Anatomia serca jest złożona, ale zdolność serca do kurczenia się wynika z warstwy mięśniowej w ścianie serca. Mięsień sercowy to mięsień sercowy, a uszkodzony mięsień sercowy to kardiomiopatia. Duże spożycie alkoholu może prowadzić do kardiomiopatii.

Kardiomiopatia rozstrzeniowa powoduje osłabienie mięśnia sercowego, co powoduje powiększenie czterech komór serca, co skutkuje słabszymi skurczami (utrudnia to krążenie krwi w organizmie). Może ostatecznie doprowadzić do zastoinowej niewydolności serca, która występuje, gdy serce nie pompuje wystarczająco dużo dla potrzeb ciała. 

Nieregularne tętno

Zmiana rytmu serca nazywana jest arytmią. Arytmie mogą wystąpić z powodu zmian w układzie elektrycznym serca, które mogą być spowodowane zablokowanymi sygnałami, nieprawidłowymi szlakami, drażliwością komórek serca, lekami i używkami. Niektóre z typowych arytmii obejmują zbyt wolne bicie serca (bradykardia) lub zbyt szybkie (tachykardia).

Występowanie ostrych zaburzeń rytmu serca (najczęściej występuje migotanie przedsionków) jest indukowane alkoholem. 

Migotanie przedsionków

Migotanie przedsionków jest jednym z rodzajów arytmii i powoduje, że górne komory serca (przedsionki) zamiast normalnie bić, drżą. Alkohol powoduje migotanie przedsionków poprzez wiele mechanizmów i można je zaobserwować zarówno ostro (po jednorazowej okazji do picia), jak i poprzez skumulowany wpływ alkoholu na mięsień sercowy. Oznacza to, że krew nie krąży tak wydajnie, jak powinna. Może to skutkować krwią, która nie opuściła przedsionka, basenu i skrzepu. Jeśli krew, która skrzepła w przedsionku, oderwie się i znajdzie się w krwioobiegu, może utknąć w tętnicy w mózgu, powodując udar niedokrwienny.

Jakie choroby układu krążenia może spowodować alkohol?

Zawał serca

Twój mięsień sercowy potrzebuje tlenu, aby mógł dalej pompować. Zawał serca ma miejsce, gdy tętnica dostarczająca tlen do mięśnia sercowego jest zmniejszona lub całkowicie odcięta, uniemożliwiając mięśniowi sercowemu otrzymywanie tlenu. Przepływ krwi do serca może zostać zablokowany z powodu stopniowego gromadzenia się płytki nazębnej, tłuszczu i cholesterolu, które powodują zwężenie tętnic wieńcowych.

Spożycie alkoholu może podnieść poziom tłuszczu we krwi. Osoby z wysokimi trójglicerydami często mają wysoki poziom złego cholesterolu i niski poziom dobrego cholesterolu. Wysoki poziom złego cholesterolu może zatykać tętnice, a jeśli kawałek blaszki oderwie się, tworzy się skrzep i może dojść do zawału serca.

Udar

Spożywanie alkoholu może zwiększać ryzyko wystąpienia dwóch rodzajów udarów. Oba powodują zakłócenie przepływu krwi do tkanki mózgowej i mogą spowodować utratę funkcji motorycznych (ruch) i czuciowych (dotyk, czucie temperatury). Udar może również uszkodzić inne układy organizmu, w tym układ kostny, mięśniowy, oddechowy, pokarmowy i moczowy. 

Udar niedokrwienny

Dzieje się tak, gdy tętnica dostarczająca krew do tkanki mózgowej zostaje zablokowana. Ta blokada może wynikać z zakrzepu, który utworzył się w tętnicy lub z ciała obcego (takiego jak kuleczka tłuszczu), które się oderwało i utkwiło w tętnicy, blokując ją.

Alkohol zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego, ponieważ:

  • Powoduje zakrzep, powstały w wyniku nieregularnego bicia serca i osłabienia mięśnia sercowego, który utkwił w naczyniu krwionośnym w mózgu.
  • Powoduje wysokie ciśnienie krwi, które może spowodować oderwanie się ciała obcego, takiego jak blaszka miażdżycowa, przedostanie się do krwioobiegu i utknięcie w naczyniu krwionośnym w mózgu.
  • Podnosi poziom tłuszczu (złego cholesterolu) we krwi, a jeśli w zatkanej tętnicy utworzy się skrzep, może dojść do udaru.

Udar krwotoczny

Wynika to z tętnicy zaopatrującej tkankę mózgową, łzawienia i krwawienia.

Alkohol zwiększa ryzyko udaru krwotocznego, ponieważ może powodować wysokie ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi może tworzyć słabe punkty na ścianach tętnic, w tym w mózgu, zwiększając ryzyko krwawienia z powodu siły wysokiego ciśnienia.

Leczenie alkoholizmu

Im szybciej uzyskasz dostęp do leczenia uzależnienia, tym szybciej będziesz w stanie odwrócić wszelkie potencjalne szkody wyrządzone Twojemu ciału. 

Można to zrobić w oddziale zamkniętym lub ambulatoryjnym, w zależności od złożoności choroby. Inni wymagają jedynie psychoterapii. Istnieją także wszywki alkoholowe, czyli tabletki wszywane pod skórę. Mają na celu zniechęcenie aktywnych alkoholików do spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci. 

Kompleksowy program leczenia zaspokoi Twoje potrzeby fizyczne, psychiczne i emocjonalne, pomagając Ci wrócić do zdrowego życia wolnego od uzależnień. Możesz uzyskać odpowiednią opiekę medyczną, której potrzebujesz, a także opiekę w zakresie zdrowia psychicznego potrzebną do długiego życia po powrocie do zdrowia.