Odtrucie alkoholowe Katowice
alkoholizm-jak-wyglada-naprawde

Trzy najbardziej charakterystyczne cechy alkoholizmu to: postępujący charakter, chroniczność i śmiertelność. Spożywanie w nadmiarze napojów alkoholowych prowadzi do coraz większych szkód w zakresie fizyczności, psychiki oraz społeczności. Do tej pory istniał klasyczny model alkoholika: niski status społeczny oraz materialny, słabe wykształcenie, wiek około 40-50 lat. Ludzie przestali zauważać, że dzisiejszy alkoholizm już tak nie wygląda. W dzisiejszych czasach ta choroba może dotknąć każdego, niezależnie od wykształcenia, wieku oraz innych czynników. Coraz częściej spotykamy się z młodym, wysoko postawionym mężczyzną, który ma problem alkoholowy. 

Alkoholizm jest chorobą postępującą, która nieuchronnie prowadzi do śmierci. Nie można jej wyleczyć. Możemy jedynie zatrzymać lub spowolnić jej rozwój. Warto jest podejmować się leczenia, aby zredukować jej uciążliwe objawy. Abstynencja może uratować życie Twoje bądź Twoich bliskich. Nie rezygnuj z tej szansy. 

Kilka faktów o uzależnieniach od alkoholu.

Uzależnienie jest subiektywnym odczuciem przymusu do spożywania danej substancji. Alkohol bardzo szybko przenika do naszego organizmu. Jego oddziaływanie na mózg jest silne i powoduje wiele zmian poznawczych w zakresie funkcjonowania. Uzależnienie możemy podzielić na:

 • Fizyczne – organizm adaptuje się do przyjmowania danej substancji i domaga się jej spożywania w postaci różnych dolegliwości somatycznych,
 • Psychiczne – niekontrolowana potrzeba spożywania alkoholu, myśli krążące wokół tej substancji,
 • Społeczne – stosowanie alkoholu w danej grupie społecznej.

Alkoholizm ciężko przezwyciężyć samemu. Uzależnienie zaczyna kontrolować nasze życie i nie jesteśmy w stanie przerwać bezustannego pragnienia. Im większe stężenie we krwi, tym większe skutki uboczne. Z początku czujemy się zadowoleni, odstresowani i zrelaksowani, przy czym odczuwamy przyjemne skutki zażywania alkoholu. Wraz z jego ilością rośnie także jego toksyczne oddziaływania. Nie zapominajmy, że alkohol jest trucizną, która pozostawia w organizmie wiele toksyn, będących sprawcami nieprzyjemnych dolegliwości. Alkoholik nie potrafi powiedzieć „stop” w odpowiednim momencie, dlatego jego ciągi alkoholowe w końcu mogą spowodować śmierć. 

Jak wygląda uzależnianie się od alkoholu?

Człowiek uzależnia się od alkoholu przechodząc przez 4 etapy. Rozwijanie się choroby do ostatniego stadium może trwać nawet kilka lat. Nie jest to choroba, która następuje dzień po dniu. Alkoholizm musi dobrze się rozwinąć oraz zakorzenić w codziennych zwyczajach. 

 1. Faza wstępna – alkohol służy poprawie humoru, osoba chora przyzwyczaja się do działania alkoholu i poznaje jego przyjemne oddziaływanie oraz łagodzenie problemów. W tej fazie następuje popularne w dzisiejszych czasach picie towarzyskie, które z początku nie zwiastuje niczego groźnego. Jest to moment wzrostu tolerancji na alkohol. Mimo to osoba chora nie upija się i potrafi kontrolować ilości spożywanego trunku. 
 2. Faza ostrzegawcza – rozpoczyna się, gdy osoba chora doświadcza pierwszych luk w pamięci. Picie staje się coraz częstszą okazją, której osoba uzależniona poszukuje. W tym momencie pojawia się picie w samotności oraz poczucie winy spowodowane nadużywaniem napojów alkoholowych.
 3. Faza krytyczna – W tym etapie następuje całkowita utrata kontroli nad piciem. Osoba uzależniona doznaje głodu alkoholowego oraz traci zainteresowanie innymi sferami życia. Następuje całkowita koncentracja na piciu i zaniedbanie podstawowych obowiązków. 
 4. Faza chroniczna – ostatni etap, w którym dochodzi do ostatecznej postaci alkoholizmu. W tej fazie osoba uzależniona przechodzi przez kilkudniowe ciągi alkoholowe oraz zostaje zepchnięta na margines społeczny. 

Uzależnienie zawsze powinno być stwierdzone przez lekarza specjalistę. Aby podjąć leczenie warto się najpierw poddać diagnozie. Ostatni etap nieuchronnie prowadzi do śmierci alkoholika, dlatego leczenie warto zaczynać już na wcześniejszych etapach, ponieważ znacznie łatwiej jest powrócić do stałej abstynencji. 

Alkoholizm – jakie objawy powinny nas skłonić do skończenia z alkoholem?

Alkoholicy uzależniają się z wielu powodów. Każdy ma swoją indywidualną listę, która przekracza granicę sięgnięcia po alkohol. Wyróżnia się czynniki: psychologiczne, społeczne oraz genetyczne. Duże prawdopodobieństwo, że w rodzinie, w której panował alkoholizm pewne predyspozycje do uzależnienia się przeniosą się na kolejne pokolenia. Wszystko jednak zależy od nas i naszej silnej woli. Większość osób sięga po alkohol z powodu problemów – finansowych, rodzinnych, osobistych. Wystarczy jeden gorszy dzień, który przeważy nad dalszym losem. Alkohol działa antydepresyjnie oraz przeciwbólowo, dlatego sięgamy do niego, gdy w naszym życiu pojawiają się trudności. 

Jeżeli szybko dostrzeżemy przynajmniej trzy z wymienionych objawów, które pojawiły się w ciągu roku to znak, że czas skończyć z alkoholem i poddać się terapii. 

 • Wystąpienie głodu alkoholowego,
 • Brak umiejętności kontrolowania ilości spożywanego alkoholu,
 • Trudność w powstrzymywaniu się od picia alkoholu,
 • Fizjologiczne objawy, które występują po odstawieniu używki,
 • Zwiększenie tolerancji na alkohol,
 • Spożywanie dużych ilości alkoholu, mimo świadomości skutków ubocznych, które wywołuje,
 • Koncentracja na piciu alkoholu oraz zrezygnowanie z obowiązków oraz innych zainteresowań.

Społeczne skutki alkoholizmu.

Alkoholizm bardzo negatywnie oddziałuje na każdą sferę życia człowieka. Niszczy relacje z najbliższymi osobami oraz prowadzi do rozpadów małżeństw. Ogromne problemy w późniejszym dorosłym życiu spotykają również dzieci, które wychowywały się w domu, w którym panował alkoholizm. Uzależnienie wbrew pozorom nie dotyka tylko osoby, która je ma. Okazuje się, że jest to dużo poważniejszy problem, który obejmuje nawet całe społeczeństwo. Alkoholizm to rodzaj patologii społecznych, która wpływa na funkcjonowanie całego społeczeństwa. Często na tle uzależnienia do alkoholu dochodzi do problemów z prawem. Alkohol wyzwala agresję, impulsywność oraz niekontrolowane zachowania. Bójki, wypadki samochodowe, przemoc domowa to tylko kilka z wielu sytuacji, które są obserwowane przy alkoholizmie. Niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą alkoholizm jest znacznie większe niż wielu osobom się wydaje. 

Alkoholizm – pilne leczenie może zatrzymać rozwój choroby.

Leczenie alkoholizmu wymaga od chorych wielkiego poświęcenia, cierpliwości oraz samozaparcia. Nie jest łatwo z dnia na dzień porzucić codzienny nawyk. Mamy wiele możliwości leczenia. Do najpopularniejszych należą: odwyk na oddziale zamkniętym, psychoterapia, terapia indywidualna bądź grupowa, spotkania grupy AA, a także domowe rozwiązania, na przykład zastosowanie wszywki alkoholowej. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Zatrzymanie objawów może pomóc odbudować stosunki w rodzinie oraz naprawić wiele spraw, które zostały zniszczone pod wpływem uzależnienia od alkoholu. Warto na początku leczenia skierować się na detoks alkoholowy Katowice, który pozwoli bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy. Nie skazujemy się na życie z uzależnieniem.