Odtrucie alkoholowe Katowice

Alkoholizm jest obecnie jednym z najbardziej śmiertelnych nałogów, zaraz po narkomanii. Niestety coraz młodsi ludzie popadają w alkoholizm i nie potrafią wydostać się z nałogu. Im później zareagujemy, tym trudniej jest wydostać się z tej trudnej choroby. Jakie są przyczyny powstania alkoholizmu oraz jak odbywa się leczenie.

Przyczyny powstania alkoholizmu

Podobnie jak w przypadku innych nałogów alkoholizm ma swoje podłoże w psychice. Na jego powstanie mają wpływ czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne. Czynnikami zewnętrznymi są:

  • toksyczne środowisko
  • problemy rodzinne
  • problemy z zatrudnieniem
  • wykluczenie społeczne
  • społeczne przyzwolenie na picie alkoholu

Czynniki wewnętrzne to:

  • choroba psychiczna – paranoja, schizofrenia, depresja
  • skłonność do popadania w nałogi
  • niska samoocena
  • problemy emocjonalne bądź przeżyte traumy

Wszystkie te czynniki mogą się łączyć, ponieważ wykluczenie społeczne, czy toksyczne środowisko jest przyczyną powstania depresji lub nerwicy. Również niskie poczucie własnej wartości sprawia, że łatwiej nam popaść w alkoholizm. Napoje wyskokowe dodają pewnego animuszu a także swobody w działaniu. Jest to jednak błędne koło, ponieważ po upojeniu alkoholowym dochodzimy do punktu wyjścia. Wiele osób nie przepracowuje własnych emocji ze specjalistami, a jedynie tłumi własne obawy właśnie poprzez picie alkoholu. Pojawia się on coraz częściej np. w momencie, kiedy czujemy się niepewnie, ponieważ daje nam odwagę. Później pojawia się coraz częściej, nie tylko w chwilach słabości, ale też np. przed ważnymi spotkaniami, czy rodzinnymi wydarzeniami.

Ogromny wpływ na spożywanie alkoholu ma również społeczeństwo. To przez środowisko w jakim się znajdujemy częściej sięgamy po piwo, czy wino. Okazjonalne picie zamienić się szybko może w częstsze libacje alkoholowe. Znajomi, którzy nadużywają alkoholu namawiają do częstszych spotkań zakrapianych alkoholem. Nie widzimy w tym nic złego, ponieważ wszyscy piją, dlaczego więc i my nie możemy pozwolić sobie na drinka.

Bardzo wiele alkoholików wywodzi się również z rodzin, w których spożywało się dużo alkoholu. Od dziecka przesiąkamy tradycjami danej rodziny, czy społeczności. Uważamy to za normę, ponieważ nie mamy innych wzorców. Picie na umór i upijanie się widoczne jest zwłaszcza w uboższych rodzinach, które nie znają innych rozrywek bądź nie maja możliwości zapoznania się z nimi. Zabijanie czasu przez picie uznawane jest za normalne, dlatego alkohol pojawia się przy praktycznie każdej możliwej okazji. Nieodpowiednie wzorce są bardzo dla nas szkodliwe i trudno wydobyć się z takiego środowiska. Wielu terapeutów mówi nawet o wychowaniu w alkoholizmie.

By wyrwać się z błędnego koła uzależnienia ważne jest odpowiednie leczenie, które pozwoli na spojrzenie na napoje wyskokowe w inny sposób oraz zmianę naszego postępowania.

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm jest trudną chorobą, ale możliwą do wyleczenia. Pierwszym etapem jest przyznanie się do tego, że mamy problem z nadmiernym piciem alkoholu. Tylko dzięki chęci leczenia oraz motywacji jesteśmy w stanie zwalczyć alkoholizm oraz sprawić, że leczenie będzie skuteczne. Udając, że problem nie istnieje osoba uzależniona neguje swoje zachowanie twierdząc, iż leczenie jest niepotrzebne. Do ośrodka do spraw uzależnień można skierować osobę z uzależnieniem od alkoholu, ale bez jej wyraźnej zgody nie można podjąć za nią decyzji o leczeniu.

Co ważniejsze przed wprowadzeniem terapii warto by osoba uzależniona przeszła detoks alkoholowy. Pozwoli on na pozbycie się toksyn z organizmu oraz na lepsze samopoczucie. Odtrucie alkoholowe Katowice polega na podaniu trzech kroplówek – jedna z glukozą, druga z solą fizjologiczną, a trzecia z elektrolitami. Wyrównuje się poziom cukru we krwi oraz ilość cennych minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz krwionośnego.

Drugi etap to szczera rozmowa z terapeutą. Dzięki niej osoba uzależniona może znaleźć sposób na wyleczenie się oraz znaleźć wraz z psychoterapeutą rozwiązanie problemów. Często są to traumy z dzieciństwa, niska samoocena, obawa przed utratą pracy, nieradzenie sobie ze stresem i presją społeczną. Każdy z nas odczuwa stres w codziennym życiu, jednak alkohol nie rozwiązuje problemów emocjonalnych, a jedynie je pogłębia. Psycholog powinien pomóc nam w znalezieniu drogi do uwolnienia się z naszych lęków oraz słabości. Można krok po kroku pozbyć się lęków oraz niskiej samooceny, bez rekompensowania swoich braków za pomocą napojów wyskokowych. To niezwykle istotne, ponieważ silna wola oraz zdrowa psychika pozwala działać w kierunku wyleczenia się z alkoholizmu oraz pomaga w późniejszej abstynencji.

W leczenie alkoholizmu powinna być włączona rodzina i bliskie osoby. Często niestety przyzwalają one na nadmierne picie alkoholu lub w ogóle nie dostrzegają problemu. Toksyczne środowisko bardzo przeszkadza w osiąganiu celu. Tylko wsparcie oraz wspólne metody działania skierowane na wyleczenie osoby uzależnionej pomagają w całkowitym oderwaniu się od nałogu. Bardzo ważną kwestią jest współuzależnienie, kiedy rodzina lub przyjaciele sami wręcz zachęcają do picia alkoholu, ponieważ wydaje im się, że bez niego alkoholik nie potrafi funkcjonować. Chcą, by osoba uzależniona oderwała się od nałogu, a jednocześnie obawiają się, że alkoholik zmieni się lub będzie denerwował się, kiedy zwróci mu się uwagę na ilość wypijanego alkoholu. To doprowadza do sytuacji, kiedy rodzina czuje się zastraszona przez osobę chorą i nie potrafi pomóc  takiej sytuacji. Psycholog może wyjaśnić jak postępować w takiej sytuacji, by nie zachęcać dodatkowo do spożywania nadmiernej ilości napojów wyskokowych. Bardzo trudnym czasem na pewno jest dłuższa abstynencja, kiedy alkoholik odczuwa głód alkoholowy. Wtedy również najbliżsi powinni mieć silną wolę i nie ulegać prośbom, czy groźbom osoby uzależnionej.

W terapii bardzo ważne jest podwyższanie wymagań co do osoby uzależnionej, by czuła motywację. Motywacją może być perspektywa lepszego i zdrowszego życia lub polepszenie się stosunków z rodziną, czy innymi bliskimi osobami. Wsparcie musi być jednak po obu stronach. Alkoholik musi również zrozumieć jak jego zachowanie wpływa na otoczenie. Nie chodzi o poczucie winy z powodu nałogu, ale o wyrozumiałość oraz wyksztalcenie w sobie empatii.

Kolejnym krokiem w leczeniu alkoholizmu jest stabilizacja. Alkoholik na terapii dowiaduje się jak przeciwdziałać piciu alkoholu oraz jak unikać sytuacji, w której narażony jest na pokusę wypicia napoju wyskokowego. Nie musi całkowicie unikać osób, ale ważne jest oderwanie się toksycznego środowiska, które nie chce, by osoba uzależniona przerwała libacje alkoholowe na rzecz stabilizacji i zdrowszego życia.

Najbardziej wymagającą pracą, jakiej oczekuje się od osoby uzależnionej to utrzymanie wysokiej motywacji oraz kontrolowanie złości. Głód alkoholowy może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Ważne jest, by alkoholik miał świadomość swoich słabości oraz je zwalczał. Nie może również przelewać frustracji na najbliższych, którzy wspierają go w walce. Często negatywną energię może spożytkować na rozmowie z psychologiem, który pomaga w zwalczaniu stresu i spojrzeniu szerzej na własny problem z nałogiem. Dyscyplinę można tez utrzymać poprzez spożytkowanie swoich umiejętności na różne ciekawe zajęcia, nowe hobby, czy pracę. Powolne oddalanie się do nałogu wymaga czasu oraz pracy z obu stron. Wysoki poziom zaangażowania i chęć zmian sprawi, że nałogowiec na pewno znacznie szybciej pozbędzie się złości, czy frustracji na rzecz pozytywnych działań, zmieniających jego życie na lepsze.

Przy mniej silnej woli oraz możliwości powrotu do dawnych nawyków, zalecane jest dla pacjentów poddanie się zabiegowi zaszycia alkoholowego. Pod skórę umieszcza się wszywkę alkoholową z Esperalem, która działa wyłącznie wtedy, gdy pijemy alkohol. To część terapii awersyjnej, pozwalającej na zmianę nastawienia osoby uzależnionej do napojów wyskokowych. Nie są one już kojarzone z przyjemnym uczuciem upicia alkoholowego, ale z objawami zatrucia alkoholem. Pojawia się silny ból głowy, nudności oraz wymioty. Taki zabieg znacznie zmniejsza ryzyko powrotu do nałogu i pozwala na kontynuowanie leczenia w ośrodku do spraw uzależnień.