Odtrucie alkoholowe Katowice

Według statystyk przez ostatnią dekadę problem alkoholowy wśród kobiet wzrósł w zatrważającym tempie. Szacuje się, że przez 10 ostatnich lat liczba kobiet, które borykają się z uzależnieniem od alkoholu wzrosła o ponad 80%, co w porównaniu z 35% wzrostem problemu wśród mężczyzn jest wynikiem przerażającym. Przebieg choroby wśród kobiet różni się od przebiegu wśród mężczyzn. Niestety, kobiety częściej narażone są na większą ilość powikłań wynikających z uzależnienia od alkoholu. O wiele częściej dochodzi u nich do zmian w układnie hormonalnym, układzie krążenia, dochodzi do ciężkich uszkodzeń wątroby, nerek czy poważniejszych urazów psychicznych.

Alkohol a stres

Bardzo dużą rolę w kobiecym alkoholizmie odgrywa stres, który kobiety mogą odczuwać na praktycznie każdej płaszczyźnie swojego życia – rodzinnej czy zawodowej. Stres ma również ogromne znaczenie w każdej fazie powstawania uzależnienia – dotyczy to również mężczyzn, jednak w o wiele mniejszym stopniu. Pęd życia, oraz rosnące wymagania w stosunku do płci pięknej, powodują, że kobiety nie wytrzymują presji i napięcia i zaczynają szukać sposobu na uwolnienie się od nagromadzonej ilości stresu.

Jak wiadomo, stres jest częścią życia każdego z nas i dostarczany w odpowiednich dawkach nie wyrządza szkód, może wręcz zmotywować do zmian czy działania. Jednak nadmierny i długotrwały stres może powodować choroby i powstawanie uzależnień. Stres niezdrowy dla naszego organizmu możemy podzielić na cztery kategorie:

  1. stres po tragicznym zdarzeniu – na przykład ciężki wypadek, przeżyta w przeszłości katastrofa;
  2. stres życiowy – spowodowany rozwodem, utratą posady, rozstaniem z wieloletnim partnerem, nagłą utratą kogoś bliskiego;
  3. stres związany z dzieciństwem – może mieć związek z molestowaniem seksualnym, przemocą fizyczną i psychiczną, zaniedbaniem przez opiekunów również na tle emocjonalnym;
  4. stres mniejszości społecznych – czyli wszelkiego rodzaju prześladowania na tle rasowym, dyskryminacja, w tym dyskryminacja ze względu na płeć.

Każda osoba inaczej reaguje na stres, udowodniono jednak, że kobiety, które do osiągnięcia pełnoletności doświadczyły przemocy fizycznej, psychicznej, były nękane czy molestowane seksualnie, silniej odczuwają stres w życiu dorosłym. Przekłada się to niestety również na większą szansę powstania uzależnienia od alkoholu. Wśród mężczyzn wydarzenia z dzieciństwa nie przekładają się aż tak mocno na uzależnienie alkoholowe w życiu dorosłym.

Długotrwały stres zaburza prawidłową pracę organizmu. Kobiety szukając skutecznego ujścia tego nadmiernego stresu, coraz częściej sięgają po kieliszek. Jest to niestety bardzo zgubne zachowanie, które prowadzi wprost w szpony nałogu. Alkohol tylko pozornie uwalnia od stresu. Prawdą jest, że zaburza on prawidłowe funkcjonowanie organizmu, przez co może tylko spotęgować problem stresu. W dzisiejszych czasach kobiety narażone są na o wiele więcej stresu niż jeszcze kilkanaście lat temu. Często same stawiają przed sobą masę obowiązków i wyzwań, które chcą wykonać, nie biorą jednak pod uwagę faktu, że są tylko ludźmi i mają pewne ograniczenia. Praca zawodowa, dom, potomstwo, dodatkowe udzielanie się w różnych organizacjach, kilka zainteresowań – to wszystko równocześnie może doprowadzić do odczuwania nieustającej presji ze strony społeczeństwa oraz samej siebie. Chwila wytchnienia przy lampce wina nie załagodzi stresu, a może go wręcz spotęgować i doprowadzić do uzależnienia.

Regularne spożywanie alkoholu, nie tylko nie obniża poziomu stresu, wręcz podnosi go, zaburzając działanie całego organizmu. Organizm osłabia się, nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo, a co za tym idzie jest mniej odporny na stres niż wcześniej. Badania wykazały, że zależność między stresem, a sięganiem po alkohol, jest o wiele częstsza u kobiet niż u mężczyzn.

Jeżeli zauważyłaś, że Twoje życia zaczyna Cię przerastać i coraz częściej sięgasz po alkohol, jest to pierwszy objaw do być może tworzącego się już uzależnienia od alkoholu. Leczenie alkoholowe można rozpocząć na każdym etapie jego powstawania, jednak im wcześniej, tym lepiej, dlatego nie wstydź się poprosić o pomoc, zanim alkohol całkowicie przejmie kontrolę nad Twoim życiem!

Kiedy leczenie jest konieczne?

Alkoholizm to poważna choroba, która podstępem zakrada się do życia wielu osób. Choć powszechnie uważa się,  że alkoholik nie jest osobą chorą, jest to nieprawdą. Uzależnienie od alkoholu to choroba, którą należy poddać leczeniu, inaczej powoli wyniszczy zarówno psychikę jak i organizm każdego uzależnionego.

Pierwsze objawy choroby najczęściej są bardzo trudne do wykrycia. Osoba uzależniona bagatelizuje objawy, nie zwraca na nie uwagi, tłumacząc sobie, że przecież każdy od czasu do czasu sięga po alkohol. Znacznie częściej pierwsze objawy alkoholizmu zauważają bliscy, niestety próby zakomunikowania, że występuje jakiś problem najczęściej kończą się na zbywaniu, wielu wymówkach, a czasem nawet na kłóceniu się, że wszystko jest w porządku. Niestety, początkowa faza przechodzi ewolucję i alkohol powoli przejmuje kontrolę nad osobą uzależnioną. Osoba uzależniona traci kontrolę nad kolejnymi aspektami swojego życia, nie jest w stanie myśleć o niczym innym niż napicie się alkoholu, zaniedbuje rodzinę i swoje obowiązku zarówno domowe jak i służbowe. Rozpoczynają się ciągu alkoholowe, czyli picie kilka, kilkanaście dni pod rząd, najczęściej po to, by uniknąć objawów kaca.

Kolejnym wyraźnym sygnałem na to, że jest to już uzależnienie, jest znajdowanie coraz to nowszych wymówek do napicia się alkoholu oraz picie w samotności. Również zwiększona tolerancja na alkohol jest objawem uzależnienia.

Osoba uzależniona musi sama przyznać przed sobą i innymi, że ma problem, inaczej wszelkie próby podjęcia leczenia nie przyniosą żadnych skutków. I choć alkoholizm uznawany jest za domenę mężczyzn, to coraz częściej można spotkać w ośrodkach leczenia uzależnień również kobiety. Można poszukać ośrodka, który przyjmuje tylko kobiety, jeżeli obecność płci przeciwnej wywołuje dyskomfort.

Ośrodki leczenia uzależnień

W Polsce wiele ośrodków oferuje kompleksowe leczenie uzależnienia od alkoholu, które pomogło już wielu osobom. Ważne jest świadome podjęcie decyzji oraz wykazanie chęci do zmiany. Leczenie uzależnienia jest długą drogą, jednak odzyskanie kontroli nad własnym życiem, odbudowanie relacji z mężem i dziećmi oraz powrót do pracy zawodowej są tego warte.

Wszywka alkoholowa

Niezwykle pomocną metodą w walce z alkoholizmem może okazać się wszycie wszywki alkoholowej Esperal. Dzięki jej działaniu osoba uzależniona jest w stanie przerwać ciąg alkoholowy i pozostać w abstynencji. Wszywka alkoholowa zaliczana jest do metod awersyjnych, a więc do takich, które powodują wstręt i niechęć do czegoś – w tym przypadku do alkoholu – poprzez swoje działanie. Wszywka alkoholowa zaburza metabolizm alkoholu, a więc po spożyciu nawet niewielkiej jego ilości, pojawiają się bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Już po kilku lub kilkunastu minutach osoba, która poddała się zaszyciu odczuwa silne bóle głowy, nudności, bóle brzucha, kołatanie serca, skoki ciśnienia, nadmierne pocenie się. Pojawiają się również ataki paniki i lęki o własne zdrowie oraz życie. Powyższe działanie przynosi jednak zamierzony skutek – osoba uzależniona zaczyna odczuwać niechęć do alkoholu i nie czuje już tak silnej potrzeby sięgnięcia po niego. Przekłada się to na rozpoczęcie życia w trzeźwości oraz do możliwości podjęcia dalszej walki z uzależnieniem od alkoholu.