Odtrucie alkoholowe Katowice
alkoholizm-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-leczeniu

Leczenie alkoholizmu Katowice zaczyna się od przyznania się do problemu z alkoholem przed samym sobą. Mówi się, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną, ponieważ pozostaje w uśpieniu do końca życia. Co nie oznacza, że nie warto jej leczyć, ponieważ zbagatelizowana prowadzi prosto do tragicznej śmierci alkoholika. Alkoholik może pozostać w trzeźwości przez resztę życia, co uchroni go przed postępującymi objawami choroby. Abstynencja jest kluczem do zdrowia. W każdym momencie życia czekają pułapki oraz pokusy, których chory musi bezwzględnie unikać. 

Pozbycie się alkoholizmu musi rozpocząć się od zrozumienia choroby. Zadaniem alkoholika jest zapoznać się ze wszystkimi ważnymi informacjami związanymi z uzależnieniem od alkoholu. Wpaść w sidła alkoholu jest znacznie łatwiej niż z nich wyjść. Alkoholizm jest bardzo postępującą chorobą. Z dnia na dzień prowadzi do poważniejszych problemów, które stają się ciężkie do przezwyciężenia. Alkoholik zmaga się z poważnymi chorobami somatycznymi, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Cierpi nie tylko ciało, ale także dusza pacjenta, ponieważ alkoholizm powoduje również choroby z zakresu psychiki. Każda sfera życia alkoholika ulega destrukcji. Jedyną słuszną drogą jest leczenie. 

Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces, który jest tylko dla wytrwałych. Aby przebiegło pomyślnie musi być decyzją uzależnionego, którą sam podjął. Nie da się zmusić alkoholika do porzucenia nałogu nie pokazując mu żadnej motywacji oraz celu tego zabiegu. To czy leczenie okaże się skuteczne zależy tylko i wyłącznie od starań i zaangażowania alkoholika w proces leczenia. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia do problemu. Z początku może wydawać się trudne przyjąć do wiadomości, że ktoś potrzebuje pomocy. Kiedy już alkoholik zda sobie sprawę z powagi sytuacji jest gotowy na rozpoczęcie dalszych kroków. Na pierwszym miejscu znajduje się profesjonalna diagnoza. Aby podjąć się leczenia alkoholik musi skorzystać z diagnozy lekarza specjalisty, ponieważ tylko on będzie potrafił rozróżnić alkoholizm od chociażby picia ryzykownego. Kluczowe jest odpowiednie zdiagnozowanie stanu pacjenta i określenie fazy choroby, ponieważ według tego ustalany jest plan leczenia. Każdy alkoholik, który potrzebuje pomocy z pewnością ją otrzyma. Jest wiele miejsc, które oferuje pomóc w tego typu uzależnieniach. Kwestia psychiki jest bardzo ważna, ponieważ ludzie nie zdają sobie sprawy, jak dużo niszczą trudności psychiczne. Alkoholizm należy do chorób związanych ściśle ze sferą emocjonalną, dlatego przed pacjentem jest sporo pracy.

Alkoholizm – jaką formę pomocy wybrać? 

Alkoholizm nie może być leczony półśrodkami. Aby zwalczyć chorobę należy wdrożyć działania wielotorowe, aby skrócić i podnieść efekty całego procesu. Metod pomocy jest naprawdę dużo. Istnieje wiele ośrodków terapii uzależnień, które zajmują się tym na co dzień w profesjonalny sposób. Leczyć można się w trybie zamkniętym lub ambulatoryjnym. W zależności od wymagań alkoholika można dostosować odpowiedni rodzaj. Każdy rodzaj ma zarówno plusy, jak i minusy. Korzyścią płynącą z leczenia ambulatoryjnego jest fakt, że pacjent żyje normalnym życiem i codziennie wystawiony jest na problemy życia codziennego. Korzysta z terapii codziennie, jednak nie jest zmuszony zmieniać całkowicie swojego życia. Jednak niektóre osoby wymagają stałej 24 godzinnej opieki specjalisty, dlatego w takich sytuacjach jest szczególnie polecane leczenie w ośrodku zamkniętym. Alkoholicy w zaawansowanym stadium powinni być stale kontrolowani, ze względu na dużą możliwość nawrotu choroby. Każdy alkoholik powinien czuć się dobrze na terapii, ponieważ robi to dla swojego zdrowia, dla siebie i swoich bliskich. 

Terapia jest koniecznością. Bez znaczenia na jaki rodzaj się zdecydujesz. Najważniejsze, aby spełniała swoją funkcję i pomogła w walce z alkoholizmem. Cele terapii powinny być zaliczone w 100%, aby pacjent mógł bezpiecznie i pomyślnie zakończyć leczenie. Najważniejszy cel to nauka życia w abstynencji, za pomocą poznawania nowych schematów i nawyków. Lekarze przez cały proces starają się pokazać pacjentom, że podjęli słuszną decyzję. Podczas odwyku podawane są również środki farmakologiczne, które podnoszą skuteczność. Alkoholik powinien zrozumieć niszczące konsekwencje choroby oraz poznać jej mechanizmy, aby wiedzieć, co się z nim dzieje w danym momencie i jak sobie radzić. Ważnym elementem terapii jest poznawanie roli wyzwalaczy w procesie zdrowienia. Osoba uzależniona od alkoholu musi nauczyć się rozpoznawać czynniki, które wyzwalają w niej chęć spożywania alkoholu, a następnie pozbyć się ich z życia. Co nie oznacza oczywiście, że kłótnia z żoną powinna decydować o rozwodzie małżonków. Raczej o to, żeby unikać danego problemu bądź znaleźć pomoc w osobach trzecich, które ułatwią porozumienie. Zawsze jest jakiś sposób na rozwiązanie problemu w inny sposób niż sięgnięcie po alkohol. Tego właśnie pacjenci uczą się podczas terapii. 

Alkoholizm – wpływ grup wsparcia na walkę z alkoholizmem. 

Ukończenie terapii nie oznacza, że alkoholik nie wróci już do uzależnienia. Alkoholizm wymaga ciągłej pracy oraz stałych działań. W tym celu po zakończeniu terapii można pomyśleć o różnorodnych rozwiązaniach wspomagających leczenie. Doskonałym rozwiązaniem okazują się spotkania grupy AA. Anonimowi alkoholicy to grupa, która spotyka się regularnie, aby dzielić się swoimi doświadczeniami. Warto pomyśleć o dołączeniu, ponieważ spotkania nie są obowiązkowe. Możesz przyjść chociaż raz i zobaczyć, jak to wygląda naprawdę. Może akurat odnajdziesz więź z przebywającymi tam członkami. Samo dzielenie się doświadczeniami może mieć bardzo dobry wpływ na uzależnionego, który wreszcie poczuje realne wsparcie oraz zyska poczucie, że nie jest sam. Przebywanie w grupie pozwala alkoholikom zawrzeć nowe, właściwe znajomości. Anonimowi alkoholicy organizują program 12 kroków walki z uzależnieniem, z których wiele osób z powodzeniem korzysta. Wzajemna pomoc buduje silną motywację i umacnia cel, do którego dążą członkowie. Spotkania nic Cię nie kosztują i możesz wynieść z nich same pozytywne wrażenia.

Alkoholizm – jak wspomagać proces zdrowienia?

Aby chronić się przed nawrotem choroby można skorzystać również z innych metod wspomagających. W każdej gorszej chwili można zapisać się na terapię przypominającą. Warto mieć także rozwiązanie, które pomoże w każdej chwili, o każdej porze. W tym celu została rozpowszechniona wszywka alkoholowa, która okazała się doskonałym rozwiązaniem do podtrzymywania efektów terapii. Ucieczka od alkoholizmu jest znacznie łatwiejsza, gdy czuwa nad nami coś silniejszego. Pacjenci z wszywką alkoholową boją się interakcji alkoholu z esperalem, który powoduje bardzo poważne skutki uboczne. W ten sposób utrzymują swoją abstynencję, mimo wielu chęci porzucenia nałogu. Ten sposób świetnie się sprawdza, jeżeli połączymy go z terapią. Tylko w ten sposób możemy uzyskać pełną skuteczność. Alkoholicy od razu po zakończeniu leczenia nie czują się pewni sami ze sobą, dlatego warto zainwestować w coś, co może pomóc.