Odtrucie alkoholowe Katowice
anonimowi-alkoholicy-co-daja-nam-spotkania-w-grupie

Spotkania grupy AA to dobrowolne, samopomocowe organizacje osób, które zmagają się z tym samym problemem alkoholowym. W ten sposób można w pewnej zbiorowości dbać o utrzymanie trzeźwości swojej własnej oraz wszystkich członków. Ludzie należący do tej grupy mogą dzielić się swoimi przeżyciami i wspomagać wszystkich, którzy jeszcze nie wyszli z nałogu. Grupa działa według programu 12 kroków. Polega on na wdrażaniu w życie określonych zasad, które mają ułatwić walkę z uzależnieniem. 

Na czym polega spotkanie grupy Anonimowych Alkoholików?

Mityngi polegają na cotygodniowym, cyklicznym zgromadzeniu, na które może dołączyć każdy. Spotkanie może mieć charakter otwarty oraz zamknięty. Na otwartych możemy zobaczyć różne osoby, nie tylko uzależnionego – rodzinę, znajomych bądź zupełnie inne osoby, które przychodzą w celach edukacyjnych, na przykład studentów. Rodzaj zamknięty jest zarezerwowany tylko dla osób z problemem alkoholowym. Grupy tworzą się samoistnie i mogą zostać założone przez każdego. W każdym mieście możemy mieć dostęp do przynajmniej jednej grupy. Taki sposób wspomagania leczenia alkoholizmu jest bardzo popularny i stanowi element terapii uzależnień. 

Na takim mityngu zabiera głos każdy chętny, który chce się podzielić swoimi doświadczeniami. Bardzo często na spotkania zapraszane są osoby kompetentne i uczone, które posiadają szeroką wiedzę na temat alkoholizmu, potwierdzoną kwalifikacjami. Mogą to być lekarze, psychologowie lub nawet księża. Spotkanie nie trwa długo i nie jest zobowiązujące. Jest pełna dowolność podczas swojego uczestnictwa. Możemy przyjść lub wyjść w trakcie, chociaż takiego zachowania lepiej unikać ze względu na szacunek do osób przemawiających. Do grupy nie trzeba się zapisywać i zobowiązywać do cotygodniowego uczęszczania. Możemy przyjść raz, zobaczyć jak wygląda i ocenić, czy chcemy w czymś takim uczestniczyć. Nie ma zasady, że przychodząc raz zobowiązujemy się do uczęszczania regularnie na spotkania. Forma działania grupy AA jest luźna i komfortowa. Najczęściej mityngi trwają 2 godziny z 10- minutową przerwą. W zależności od grupy ten czas może się różnić. Przerwa jest momentem bliższego poznawania się z osobami. Podczas spotkania nie musimy się do niczego zmuszać. Sami decydujemy o tym, jak ma wyglądać nasz pobyt. 

Do kogo są skierowane spotkania grupy AA?

Na spotkanie może przyjść każda osoba uzależniona, która poszukuje pomocy. Członkowie nie muszą zdobywać żadnych skierowań od lekarza oraz zaświadczeń, które informują o uzależnieniu. Nie jest wymaga także wpłata, ponieważ spotkania są darmowe. Wystarczy po prostu przyjść. Ze względu na to, że spotkania są anonimowe nie musimy podawać swoich danych, rejestrować się lub zapisywać. W każdej chwili możemy dołączyć do grupy. Taka forma prowadzenia spotkań jest bardzo dogodna dla wielu osób, ponieważ uniemożliwia pełną dyskrecję. Alkoholizm sprawia, że ludzie zaczynają się wstydzić. Jako temat tabu, unikamy jego poruszania w grupie. Przychodząc na takie spotkanie, możemy się poczuć wolni od wszelkich osądów, ponieważ wszystkie osoby zgromadzone są tam z tego samego powodu, co Ty. W dodatku wszyscy zebraliście się razem, aby sobie nawzajem pomóc. 

Czego unikamy na spotkaniach grupy Anonimowych Alkoholików?

Spotkania powinny przebiegać w komfortowej atmosferze. Podczas wypowiedzi innych osób należy zachować powagę, współczucie oraz szacunek. Nie przerywamy, krzyczymy, a przede wszystkim nie oceniamy. Żadna krytyka nie powinna mieć miejsca podczas spotkania. Osoby, które się wypowiadają nie dają rad. Ich jedynym zadaniem jest opowiedzenie swojej historii oraz tego, co im pomogło i jak sobie radzą. Żaden członek nie ma takich kwalifikacji, aby radzić w kwestii uzależnienia od alkoholu. Ważne, aby każda osoba czuła się dobrze i swobodnie. Najlepiej, aby chęć wypowiedzi sygnalizowało się podniesieniem ręki. 

Aby utrzymać anonimową formę, każdy członek powinien zachować dla siebie to, co usłyszał podczas spotkania. Osoby, które przychodzą na spotkania wymagają dyskrecji, dlatego nie starajmy się ujawnić prywatnych informacji o tych osobach, ponieważ wpłynie to negatywnie na ich odbiór grup samopomocowych. Wszyscy tam zebrani są połączeni jednym problemem, dlatego warto wspierać się nawzajem. 

Czym się nie zajmuje grupa AA?

Rolą spotkania jest podzielenie się przeżyciami i wspólne wspieranie się w walce z uzależnieniem. Forma spotkań jest luźna, dlatego nie musimy się martwić, że staniemy się obiektem prześladowań oraz kontroli. Wychodzenie z nałogu jest indywidualną kwestią i nikt nie jest w stanie na nią wpłynąć. Przychodząc na spotkanie powinniśmy być zdiagnozowani, ponieważ na mityngu nie prowadzi się diagnoz psychiatrycznych i nie udziela się porad specjalistycznych. Nie ma możliwości otrzymania recepty na różnego rodzaju leki oraz zwolnień lekarskich. Grupa składa się z prostych ludzi, którzy postanowili uczynić świat lepszym i zechcieli pomóc wszystkim uzależnionym. 

Na każdym spotkaniu jest osoba prowadząca, która określa temat dzisiejszego spotkania i udziela osobom prawa do głosu, aby uniknąć chaosu i uporządkować cały przebieg wydarzenia. Prowadzącym jest jeden z członków grupy, ale może to być dosłownie każdy – zarówno uzależniony, jak i współuzależniony lub ktoś, kto nie wie, czy ma problem z alkoholem. Prowadzenia podejmują się także profesjonaliści: studenci psychologii, członkowie rodziny osoby uzależnionej lub po prostu zwykła osoba, która chce pomóc.

Program 12 kroków – w skrócie o metodzie działania grupy Anonimowych Alkoholików

Program 12 kroków AA jest skierowany właśnie do osób uzależnionych od alkoholu. Jego celem jest pomoc, w wyjściu z nałogu. Zawiera w sobie zbiór zaleceń dla alkoholika w stanie abstynencji. Metoda wciąż ewoluuje i codziennie wspiera wielu alkoholików. Osoba uzależniona, która decyduje się na przyjście na spotkanie grupy AA, otrzymuje zadanie znalezienia sponsora. Sponsorem jest opiekun, który pomaga w rozwoju i służy wsparciem. Z jego pomocą pisany jest program, według którego ma żyć osoba uzależniona. 

Sponsor, który jest w stanie abstynencji przed dłuższy czas, staje się osobą doświadczoną, która jest w stanie poprowadzić nowego członka grupy przez program 12 kroków. Osoba uzależniona podejmuje się napisania prostych odpowiedzi na pytania oraz odczytywanie ich. Przejście przez program 12 kroków, przy pomocy sponsora umożliwia odpowiednie wsparcie, którego potrzebują alkoholicy. 

Skuteczność spotkań grupy AA

Skuteczność walki z uzależnieniem od alkoholu jest zależna zawsze od naszego podejścia. Przychodząc na spotkanie musimy być gotowi na zmianę sposobu życia. Gotowość na trzeźwość pozwoli nam przejść przez cały program leczenia. Bardzo ważne, abyśmy mieli wokół siebie wsparcie. Taki sponsor może się okazać jedynym ratunkiem, kiedy jesteśmy bliscy złamania postanowienia. Korzystanie z tego typu form pomocy rozwija umiejętności interpersonalne i pozwala zawrzeć wartościowe znajomości z osobami, których łączy coś więcej niż zainteresowania.