Odtrucie alkoholowe Katowice
czy-niskoprocentowy-alkohol-uzaleznia

Alkoholizm to jedno z uzależnień, które w obecnych czasach dopada coraz większą ilość społeczeństwa. Sięgamy po alkohol praktycznie na każdym kroku – aby się odstresować wieczorem, by miło spędzić czas ze znajomymi czy uczcić awans lub wznieść toast za młodą parę. O ile okazjonalne picie w małych ilościach nie jest szkodliwe dla ludzkiego życia i zdrowia, o tyle spożywanie alkoholu w sposób nadmierny i niekontrolowany jest bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka. Etanol jest trucizną, która regularnie wprowadzana do organizmu wyniszcza go skutecznie oraz uzależnia go od siebie.

Czy można uzależnić się od niskoprocentowego alkoholu?

Rodzaje alkoholi możemy podzielić na niskoprocentowe oraz wysokoprocentowe i podział ten zależny jest od ilości czystego alkoholu etylowego znajdującego się w poszczególnych trunkach. 

Alkohole wysokoprocentowe to między innymi wódka, whisky, rum, koniak czy tequila. Z kolei alkohole które zaliczamy do drugiej grupy to piwo, wino oraz miody pitne. W naszym kraju największą popularnością wśród alkoholi niskoprocentowych cieszy się piwo, które wypijane jest u nas w ogromnych ilościach. Ba, niektórzy ludzie uważają wręcz, że piwo to nie alkohol i popijają je wieczorami jak sok czy herbatę. Do takiego podejścia dochodzi również przekonanie, że alkohol niskoprocentowy nie jest szkodliwy dla zdrowia i nie można się od niego uzależnić. Niestety, osoby, które wierzą w powyższe, są w błędzie.

Codziennie lub bardzo częste spożywanie alkoholu obojętnie jakiej kategorii jest szkodliwe dla zdrowia człowieka i może doprowadzić do uzależnienia. Skutki nadmiernego picia widoczne są dopiero w późniejszym czasie, dlatego przekonanie, że niskoprocentowy alkohol nie szkodzi jest błędne, a konsekwencje swojego przyzwyczajenia człowiek odczuje znacznie później.

 

Jakie objawy powinny być niepokojące?

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która postępuje stopniowo i na początku nie daje o sobie znać. Objawy alkoholizmu na początku jego powstawania są bardzo trudne do zaobserwowania, a często jakiekolwiek niepokojące sygnały są po prostu bagatelizowane przez człowieka. Niestety, najczęściej orientujemy się, że mamy problem z piciem, gdy choroba przybiera już bardziej zaawansowaną postać, co wiąże się z długim i skomplikowanym leczeniem odwykowym. Im wcześniej zaczniemy leczyć swój alkoholizm, tym lepiej dla nas i dla naszego ciała oraz umysłu. Jakie zatem objawy świadczyć mogą o problemie z alkoholem? Poniżej przedstawiamy kilka objawów, które jeśli występują choć po części, należy szukać pomocy specjalistów.

  1. Zwiększona tolerancja na alkohol, która oznacza, że do uzyskania stanu upojenia alkoholowego potrzeba jest więcej alkoholu niż w przeszłości.
  2. Odczuwanie głodu alkoholowego, czyli fizycznego przymusu napicia się alkoholu w przypadku, gdy stwierdzamy, że pic więcej nie będziemy.
  3. Brak kontroli nad własnym zachowaniem, zwłaszcza w przypadkach, w których nie mamy możliwości napicia się lub dostęp do alkoholu jest utrudniony. Mogą wystąpić nawet napady agresji.
  4. Utrata zainteresowania innymi sferami swojego życia, porzucenie dotychczasowych hobby na rzecz spożywania alkoholu. 
  5. Wynajdowanie coraz częstszych wymówek do napicia się alkoholu, a także spożywanie alkoholu w samotności i ukrywanie tego faktu przed innymi. 
  6. Zaniedbywanie swoich obowiązków domowych i zawodowych, oddalenie się od rodziny i przyjaciół.

 

Jak niskoprocentowe napoje wpływają na zdrowie człowieka?

Bez znaczenia, czy wypijamy alkohol o niskiej czy wysokiej zawartości etanolu, nadmierne i regularne spożywanie wywołuje szereg skutków ubocznych. Każdy rodzaj alkoholu jest kaloryczny i zawiera w swoim składzie cukier. Dodatkowo, wiele piw to piwa smakowe, które zawierają dodatkową jego porcję, a regularne ich spożywanie może doprowadzić do tycia. Co za tym idzie? Wiadomo, że nadmierna ilość tkanki tłuszczowej wpływa niekorzystnie na serce czy wątrobę, a także może doprowadzić do powstania cukrzycy czy nadciśnienia. Kolejną niedogodnością mogą być zaburzenia działania trzustki, a także utrudniona praca jelit, co prowadzić może do powstania zespołu jelita drażliwego lub innych schorzeń.

Błędnym przekonaniem jest stwierdzenie, że alkohol nawadnia – jest w rzeczywistości wręcz przeciwnie. Alkohol działa moczopędnie, a więc w przypadku spożywania tylko jego może dojść do odwodnienia organizmu, a co za tym idzie do wystąpienia bólów głowy i ogólnego złego samopoczucia. 

Niskoprocentowy alkohol potrafi uzależnić tak samo jak jego wysokoprocentowe zamienniki i powoduje takie same zniszczenia w organizmie człowieka. Alkoholikiem stać się można niezależnie od tego czy wypijamy piwo czy wódkę, w każdym przypadku konieczne jest leczenie odwykowe.

 

Co to jest wszywka alkoholowa – Esperal?

Jedną z metod, która skutecznie wspiera leczenie choroby alkoholowej jest zabieg, który nazywamy wszywką alkoholową. Ma ona postać tabletek z substancją zwaną Disulfiram WZF, które wszywka się podskórnie osobie uzależnionej od alkoholu. Co daje takie działanie?

Osoba uzależniona od alkoholu musi zachować abstynencję, gdyż w przeciwnym razie Disulfiram zablokuje działanie metabolizmu alkoholu etylowego, co skutkować będzie wystąpieniem objawów przypominających zatrucie alkoholowe. Jest to o tyle nieprzyjemne przeżycie, że pojawia się już po około 10 minutach od napicia się alkoholu i utrzymuje się nawet do 10 godzin. Co odczuwa alkoholik, który napije się alkoholu w trakcie terapii wszywką? Będą to przede wszystkim bóle głowy, nudności, wymioty, ale także skoki ciśnienia, kołatanie serca, lęk i niepokój oraz ogólne osłabienie organizmu.

 

Czy jednak sam Esperal może wyleczyć alkoholizm?

Jak napisaliśmy już wcześniej, Esperal to metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej i choć ma postać tabletek to sam w sobie nie jest lekiem. Zaprzestanie picia nie jest równoznaczne z wyzdrowieniem z alkoholizmu, dlatego że alkoholizm to choroba skomplikowana, która dotyka nie tylko ciała, ale również umysłu. Ze względu na ten fakt konieczne jest kompleksowe leczenie, które obejmuje również terapię grupową i indywidualną oraz inne formy terapeutyczne.

 

Skutki uboczne wszycia Esperalu i spożywania alkoholu?

Napicie się alkoholu w trakcie działania wszywki alkoholowej zawsze wiąże się z konsekwencjami wystąpienia nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. Poza wcześniej już wymienionymi, które spowodowane są znikomą ilością alkoholu, może dojść do poważniejszych powikłań, gdy osoba uzależniona spożyje większą ilość etanolu. W takim przypadku może dojść do uszkodzenia wątroby czy nerek, do utraty wzroku, zawału serca, zapaści, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci osoby uzależnionej.

Błędne jest przekonanie, że wszywkę alkoholową można przepić. Będzie ona działała za każdym razem przez okres 8-12 miesięcy od wszycia, za każdym razem wywołując nieprzyjemne objawy. Część osób może również spróbować wyjąć wszywkę na własną rękę, co jest obecnie niemożliwe, gdyż tabletki umieszcza się głęboko pod skórą, tuż przy samym mięśniu.