Odtrucie alkoholowe Katowice
jak-alkoholizm-rozwija-sie-w-mozgu

Alkohol, podobnie jak inne substancje psychoaktywne, ma potężny wpływ na mózg, wywołując przyjemne uczucia, a tłumiąc te negatywne. Odczuwanie korzystnego nastroju może motywować niektórych ludzi do ciągłego picia alkoholu, pomimo wystąpienia możliwych zagrożeń dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Z biegiem czasu picie w celu radzenia sobie ze stresem, chociaż może zapewnić chwilową ulgę w odczuwaniu dyskomfortu emocjonalnego, ma jednak tendencję do wzmacniania negatywnych stanów emocjonalnych między kolejnymi epizodami picia alkoholu. Zmiany te mogą motywować do dalszego picia i powodować utknięcie w niekończącym się cyklu alkoholizmu. 

W miarę upływu czasu picie alkoholu może prowadzić do postępujących zmian w strukturze i funkcjonowaniu mózgu alkoholików. Zmiany te mogą zaburzać funkcjonowanie narządu i prowadzić do przejścia od kontrolowanego, sporadycznego używania do przewlekłego nadużywania, które może być trudne do kontrolowania. Zmiany mogą trwać długo po zaprzestaniu spożywania alkoholu i mogą przyczynić się do nawrotu picia.

Dlaczego alkoholizm jest powodem do zmartwień?

Uzależnienie od substancji psychoaktywnej nigdy nie oznacza niczego pozytywnego. Każde uzależnienie silnie oddziałuje na psychikę i zmienia zachowania chorego. Spożywanie alkoholu wiąże się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi i społecznymi, w tym ingerencje w relacje osobiste. Alkoholicy zmagają się z chorobami serca i wątroby, nowotworami. Ponadto są sprawcami poważnych wypadków samochodowych i bójek. Alkoholizm wiąże się ze wzrostem prawdopodobieństwa popełnienia samobójstwa. Alkohol sprowadza nas na złą drogę i sprawia, że podejmujemy się niebezpiecznych i ryzykownych działań, których normalnie nigdy byśmy nie zrobili. Kiedy spożywamy alkohol nie do końca jesteśmy sobą. Dlatego też picie powinno być kontrolowane oraz umiarkowane, abyśmy czuli się świadomi tego, co robimy, a przede wszystkim zachowali racjonalne myślenie. 

Alkohol zakłóca szlaki komunikacyjne mózgu i może wpływać na wygląd i działanie mózgu. Alkohol utrudnia konkretnym obszarom kontrolującym równowagę, pamięć, mowę i osąd wykonywanie swojej pracy, co skutkuje większym prawdopodobieństwem urazów i innych negatywnych skutków. Długotrwałe i intensywne picie powoduje zmiany w neuronach, takie jak zmniejszenie ich wielkości.

Jedną z istotnych konsekwencji nadużywania alkoholu są omdlenia spowodowane alkoholem. Alkoholicy odczuwają charakterystyczne luki w pamięci związane z wydarzeniami, które miały miejsce pod wpływem alkoholu. Te luki pojawiają się, gdy osoba pije wystarczającą ilość alkoholu, aby tymczasowo zablokować transfer wspomnień z pamięci krótkoterminowej do długoterminowej. Kontynuowanie picia, pomimo wyraźnych oznak znacznego upośledzenia może skutkować przedawkowaniem alkoholu. Przedawkowanie alkoholu ma miejsce, gdy we krwi jest tak dużo alkoholu (śmiertelna dawka 4 promile), że obszary mózgu, kontrolujące podstawowe funkcje podtrzymywania życia, takie jak oddychanie, tętno i kontrola temperatury, zaczynają nagle się wyłączać. Objawy przedawkowania alkoholu obejmują splątanie, trudności z utrzymaniem przytomności, wymioty, drgawki, problemy z oddychaniem, wolne tętno, wilgotną skórę, przytępione reakcje i bardzo niską temperaturę ciała. Przedawkowanie alkoholu może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu lub śmierci alkoholika. Dlatego też leczenie jest konieczne. 

Młodzi ludzie są szczególnie narażeni na alkoholizm, ponieważ ich buntowniczy etap życia może skłaniać ich do próbowania nowych, niewłaściwych rzeczy. Spożywanie alkoholu w okresie dojrzewania może wpływać na rozwój mózgu, zwiększając prawdopodobieństwo zdiagnozowania alkoholizmu w późniejszym życiu. Jednak większość osób z uzależnieniem od alkoholu, bez względu na wiek lub nasilenie problemów alkoholowych może odnieść korzyści z leczenia behawioralnymi terapiami zdrowotnymi, lekami lub jednym i drugim. 

Możliwe czynniki ryzyka wystąpienia alkoholizmu. 

Geny: niektóre specyficzne czynniki genetyczne mogą sprawić, że niektórzy ludzie będą bardziej podatni na uzależnienie od alkoholu i innych substancji. Może istnieć historia rodzinna oraz dziedziczne obciążenie. 

Wiek pierwszej inicjacji alkoholowej: badania sugerują, że ludzie, którzy zaczynają pić alkohol przed ukończeniem 15 roku życia, mogą być bardziej narażeni na problemy z alkoholem w późniejszym życiu. Nastolatkowie znacznie łatwiej uzależniają się od groźnej używki.

 Łatwy dostęp: wydaje się, że istnieje korelacja między łatwym dostępem do alkoholu, na przykład niskimi cenami, a nadużywaniem alkoholu i zgonami związanymi z jego spożywaniem. W jednym z badań odnotowano znaczny spadek zgonów związanych z alkoholem po tym, jak jeden stan w Ameryce podniósł podatki od alkoholu. 

Stres: niektóre hormony stresu są powiązane z nadużywaniem alkoholu. Jeśli poziom stresu i niepokoju jest wysoki, osoba może spożywać alkohol próbując zagłuszyć nieprzyjemne odczucia.

Picie rówieśników: osoby, których przyjaciele piją regularnie lub nadmiernie, częściej piją za dużo. Może to ostatecznie prowadzić do problemów związanych z alkoholem. Warto dobierać odpowiednich znajomych i obracać się w gronie ludzi, którzy stronią od używek. 

Niska samoocena: ssoby o niskiej samoocenie, które mają łatwo dostępny alkohol, częściej spożywają go zbyt dużo. Samopoczucie wpływa na chęć spożywania alkoholu.

Depresja: osoby z depresją mogą celowo lub nieświadomie używać alkoholu jako środka samoleczenia. Z drugiej strony spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu może zwiększać ryzyko depresji, zamiast je zmniejszać. Istnieje nawet specjalna nazwa na tego typu depresję – depresja alkoholowa. 

Media i reklama: w niektórych krajach alkohol przedstawiany jest jako efektowne, światowe i fajne zajęcie. Reklamy alkoholu i relacje w mediach mogą zwiększać ryzyko, przekazując komunikat, że nadmierne picie jest dopuszczalne. Społeczne przyzwolenie na picie alkoholu jest niewątpliwie dużym czynnikiem jego nadużywania.

Metabolizm alkoholu: osoby, które potrzebują stosunkowo więcej alkoholu, aby osiągnąć efekt, są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z uzależnieniem od alkoholu.

Czy możliwe jest samodzielne porzucenie nałogu?

Samodzielne i nagłe odstawienie alkoholu może wiązać się z wystąpieniem niebezpiecznych skutków ubocznych. Istnieje nawet minimalna szansa zgonu pacjenta, spowodowanego nagłym porzuceniem używki. Zgłoszenie się do odpowiedniego specjalisty może pomóc przejść bezpiecznie i szybko przez trudne dolegliwości. Samodzielne zerwanie z nałogiem alkoholowym jest mało skuteczne i bardzo często dochodzi do nawrotu choroby. Aby skutecznie wyleczyć alkoholizm należy przejść przez odpowiednią terapię, na której alkoholik zyska przydatną wiedzę oraz nauczy się żyć w abstynencji. Bezpieczniej, szybciej oraz skuteczniej jest skorzystać z pomocy lekarza. Korzystajmy z dostępnych metod pomocy, aby ułatwić sobie ten trudny i długotrwały proces leczenia. Alkoholik nie musi być zdany sam na siebie.