Odtrucie alkoholowe Katowice
klamstwa-alkoholika

Kłamstwo jest powszechnym objawem uzależnienia od alkoholu. Osoby żyjące z uzależnieniem często okłamują siebie, swoją rodzinę lub zespół medyczny. Jeśli ktoś, kogo kochasz, kłamie na temat spożywania alkoholu, pomocne może być zrozumienie przyczyn jego działania. Dobrze jest również zdawać sobie sprawę z powszechnych kłamstw, których mogą używać alkoholicy, ponieważ wiedza może pomóc chronić zarówno siebie, jak i ukochaną osobę uzależnioną. 

Alkoholizy znani są z ciągłego mówienia nieprawdy, w kwestii spożywania alkoholu. Istnieje wiele powodów, dla których mogą to robić. W pewnym momencie przestają kontrolować swoje zachowanie i pozwalają alkoholowi kierować każdym działaniem. 

Alkoholicy kłamią w dwojaki sposób. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że oprócz nas, okłamują również siebie samych. Takie zachowanie stanowi popularny mechanizm ochronny, który wynika z rozwijającego się uzależnienia. Powinniśmy uczulić się na różnego rodzaju manipulacje oraz kłamstwa, ponieważ mogą nas wprowadzić w błąd. Zanim zaufasz alkoholikowi, zapoznaj się z listą najczęstszych kłamstw, które możesz usłyszeć z jego ust. Świadomość danego objawu choroby, może całej rodzinie alkoholika ułatwić codzienne życie, w jego towarzystwie. 

Kłamstwa skierowane w Twoją stronę

Kłamstwa, które mówi Tobie alkoholik, zwykle służą temu, w co uważa, że powinieneś myśleć. Nie chce, abyś martwił się o jego picie, więc zamiast tego lekceważy lub całkowicie kłamie w ważnych sprawach. Kłamstwa mogą również wynikać z wstydu oraz poczucia winy. Czasami pojawia się chęć ukrycia swojego stanu zdrowia przed ukochaną osobą, z obawy o jej zdanie na ten temat. 

Kłamstwa alkoholika wobec siebie samego

Oprócz okłamywania ciebie, istnieją także kłamstwa, które mówią sobie samemu alkoholicy. Te kłamstwa są zwykle spowodowane tym, że alkoholik wypiera się swojego problemu z piciem. Przyznanie się, że ma problem, może być zbyt trudne, więc zmusza do poszukiwania wymówek. Wielu osobom mającym problemy z piciem często łatwiej jest siebie okłamać niż przyznać, że straciły kontrolę i potrzebują pomocy profesjonalnego ośrodka detoksykacji alkoholowej. 

Najczęstsze kłamstwa alkoholików

 • Pomijanie lub ukrywanie faktycznej ilości spożytego alkoholu,
 • Zaprzeczanie spożycia alkoholu, mimo robienia tego,
 • Uogólnianie sytuacji, na przykład „wszyscy pili, to ja też musiałem”,
 • Powoływanie się na fałszywe powody picia,
 • Kłamstwa w kwestii wyjść z domu,
 • Utrzymywanie, że można przestać pić, kiedy tylko się będzie chciało,
 • Obwinianie innych za konsekwencje spożywania alkoholu, na przykład zrzucanie winy na innych uczestników w związku z zaistniałą kontuzją,
 • Porównywanie swojego picia z najbardziej zaawansowanymi przypadkami alkoholizmu,
 • Obiecywanie, że już więcej nie będzie pić.

Takich kłamstw możemy usłyszeć mnóstwo. Ważne, abyśmy byli świadomi umiejętnego ukrywania faktycznego stanu rzeczy przez osoby uzależnione. Nie można darzyć ich pełnym zaufaniem, a tym bardziej wierzyć w każde wypowiedziane słowo. 

Powody patologicznego kłamania przez osoby uzależnione

 • Unikanie kłótni – przewlekłe nadużywanie alkoholu może wpłynąć na Twoje relacje interpersonalne. Ma to związek z nastrojem, zdolnością do wypełniania osobistych zobowiązań oraz sposobu interakcji. Jeśli bliscy zidentyfikowali, że zmiany zachodzące w zachowaniu alkoholika są związane z używaniem alkoholu, mogą doświadczać intensywnych negatywnych emocji, takich jak frustracja, uraza i złość, które mogą prowadzić do kłótni. Aby uniknąć oskarżeń, ultimatum i bójek, osoba zmagająca się z uzależnieniem może kłamać na temat swojego picia. Wynika to często z obawy, że członkowie rodziny zareagują rozczarowaniem, złością, obwinianiem, a nawet zerwaniem więzi, jeśli poznają prawdę. Kłamstwo może wydawać się najlepszą metodą opóźniania konfliktu lub ucieczki przed nim.
 • Ucieczka przed wstydem – Wiele osób z zaburzeniami używania substancji psychoaktywnych odczuwa głębokie poczucie wstydu, a uzależnienie charakteryzuje się silnymi pragnieniami i kompulsywnymi zachowaniami. Jeśli jesteś uzależniony od alkoholu, musisz ciężko pracować, aby uniknąć pokus. Z tego względu możesz obiecać sobie lub swojemu lekarzowi, że zmniejszysz ilość wypijanych napojów. Jednak większość alkoholików potrzebuje pomocy z zewnątrz, aby osiągnąć i utrzymać trzeźwość, zwłaszcza, gdy spożywały alkohol przez długi czas, a jego nagłe odstawienie może wiązać się z syndromem abstynencji. Jeżeli utrzymanie trzeźwości jest zbyt trudne i nie potrafisz zrezygnować z picia, możesz poczuć się zawstydzony, że nie podołałeś zadaniu, jakie przed sobą postawiłeś. Kłamstwo na temat picia może chwilowo ukryć poczucie winy oraz bezsilność wobec nałogu. Jednakże, ukrywanie rzeczywistości przed dłuższy czas może jeszcze bardziej pogłębiać wstyd.
 • Konieczność zmierzenia się z własną słabością – przyznanie się do problemu będzie wiązało się z dalszymi krokami w stronę leczenia. Ten fakt może przerażać oraz zniechęcać, ponieważ wizja życia bez alkoholu jest często źle odbierana przez osoby uzależnione. Alkoholicy postrzegają to jako karę oraz rzecz niemożliwą do wykonania. Lepiej im przekonywać samych siebie o braku uzależnienia. Osoby z zaburzeniami używania substancji mogą tworzyć dla siebie zasady, aby udowodnić, że mogą kontrolować ich używanie. Mogą przysięgać, że nie będą pić w ciągu dnia lub pić tylko niektóre rodzaje alkoholu. Dopóki potrafisz trzymać się danych zasad, możesz być w stanie przekonać samego siebie, że nie masz problemu z piciem.
 • Zdobycie pieniędzy – Alkohol jest drogi, a ludzie, którzy rozwinęli tolerancję lub fizyczne uzależnienie od alkoholu, czują silną potrzebę, której nie potrafią powstrzymać. Taki stan zmusza ich do zdobywania alkoholu za wszelką cenę. Czasami wymaga to poszukiwania różnego rodzaju środków finansowych, których osoby uzależnione nie posiadają. Kłamstwo umożliwia im zaopatrzenie się w większe ilości używki. Można pożyczać alkohol pod fałszywym pretekstem, aby osiągnąć cel. Alkoholicy bardzo często czują obawę wobec osób najbliższych, ponieważ mogą one odmówić pożyczenia pieniędzy. Z tego względu stosują najbezpieczniejszą opcję – kłamstwo, aby zapobiec potencjalnym problemom. 
 • Ukrycie swojego stanu zdrowia – osoby uzależnione mogą mieć świadomość swojego problemu, który nie może według nich wyjść na jaw. Z tego względu posuwają się do różnego rodzaju kłamstw. 
 • Ucieczka od konsekwencji – uzależnienie od alkoholu wiąże się z wieloma konsekwencjami. Jeżeli przyznamy się do swojej choroby, nie będzie odwrotu. Czasami ogrom zniszczeń jest tak wielki, że ciężko im zmierzyć się ze wszystkim. Kłamiąc, alkoholicy wydłużają okres bez leczenia oraz uciekają od wszelkich problemów zawodowych, rodzinnych oraz osobistych, które powstały na skutek choroby alkoholowej. 

Alkoholicy mają mnóstwo powodów, aby ukrywać swoją chorobę. Zwykle jest to związane z wygodą oraz pójściem na łatwiznę. Przyznanie się do uzależnienia to duży krok, na który trzeba być odpowiednio przygotowanym. Z tego względu kłamstwa stały się najpopularniejszą formą działania przez osoby uzależnione od alkoholu.