Odtrucie alkoholowe Katowice

Leki awersyjne, takie jak Esperal, w leczeniu alkoholizmu są integralną częścią leczenia. Właściwy lek nie tylko pomaga przezwyciężyć ochotę na mocne napoje, ale także zapewnia komfortowe życie w okresie leczenia. Podczas próby odstawienia alkoholu bardzo ważne jest stosowanie leku o nazwie Esperal, potocznie znanego jako wszywka alkoholowa. Służy do utrzymania trzeźwości po zaprzestaniu spożywania napojów alkoholowych. 

Oprócz zmiany osobowości konkretnej osoby i zakłócenia ogólnego funkcjonowania alkoholizmu, nadużywanie alkoholu wpływa zarówno na ciało, jak i umysł. Normalną sytuacją jest tutaj doświadczanie niepokoju, osoba jest stale poirytowana, często pojawiają się różne objawy agresji i przemocy.

Z punktu widzenia zdrowia fizycznego mówi się, że alkoholizm jest punktem wyjścia do pojawienia się nowych chorób i zaostrzenia istniejących problemów zdrowotnych. Obejmują one zapalenie trzustki, marskość wątroby, uszkodzenie mózgu, choroby psychiczne, a nawet śmierć. Alkoholizm ma również wymiar społeczny. Jest to nie tylko choroba indywidualna, cierpią na nią również najbliższe osoby kogoś uzależnionego. Najdotkliwiej dotyka ona rodziny, ale pozostawia też ślady w sferze zawodowej i ekonomicznej.

Na szczęście, współcześni alkoholicy mają do dyspozycji szereg strategii antyalkoholowych, które skutecznie pomagają im wyrwać się z nałogu, co jest stosowane w tej dziedzinie od wielu lat. Wszywki są częścią kompleksowego procesu leczenia i terapii odwykowej, a ich zalety sprawiają, że skutecznie utrzymują w trzeźwości przez wiele miesięcy.

Wszywka alkoholowa – czym jest? 

Wszywka alkoholowa Esperal należy to metody terapii awersyjnej. Jej użycie ma na celu wywołanie u osób uzależnionych negatywnych skojarzeń z napojami alkoholowymi i oczekuje się, że rozwinie postawę unikową.

Efekt ten uzyskuje się poprzez podskórną implantację tabletek Esperal. Z biegiem czasu lek zaczyna uwalniać swoje aktywne składniki do organizmu. Ponieważ disulfiram jest głównym składnikiem tabletek, zakłóca łańcuch metaboliczny alkoholu poprzez hamowanie enzymów trawiących alkohol. Tak więc picie alkoholu powoduje akumulację aldehydu octowego, który jest wysoce toksyczny i szkodliwy dla zdrowia, a w wyniku jego działania pojawia się wiele nieprzyjemnych zaburzeń psychosomatycznych.

Połączenie wszywki alkoholowej z alkoholem

Łączenie Esperalu z alkoholem, nawet w niewielkich ilościach, powoduje:

 • Silne zaczerwienienie twarzy i rumieniec wokół szyi;
 • Nieprzyjemne pulsowanie w głowie i szyi;
 • Ostry ból głowy;
 • Trudności w oddychaniu;
 • Mdłości;
 • Ciężkie wymioty;
 • Obfite pocenie się;
 • Silne pragnienie;
 • Suchość w ustach;
 • Ból w klatce piersiowej;
 • Kołatanie serca;
 • Trudności w oddychaniu;
 • Częstoskurcz;
 • Niskie ciśnienie krwI;
 • Omdlenie;
 • Silne osłabienie organizmu;
 • Rozmyty obraz;
 • Głęboki lęk;
 • Ogólne zmieszanie.

Należy pamiętać, że objawy mogą trwać godzinami, w zależności od wielu czynników, a pierwsze objawy odczuwane przez pacjenta pojawiają się kilka minut po pierwszym łyku alkoholu.

Wszywka alkoholowa – dla kogo?

Aby Esperal był skuteczny, alkoholik musi sam zdecydować, że chce wyjść ze swojego stanu i zgodzić się na leczenie. Wiele osób, które decydują się na zabieg pod przymusem, szuka środka zastępczego, a następnie popada w uzależnienia, takie jak hazard czy narkomania. Dodatkowym warunkiem, który może przesądzić o tym, czy Esperal jest rozwiązaniem dla każdego, jest wcześniejsza pomoc medyczna i pomyślne zakończenie zabiegu. Istnieją pewne przeciwwskazania do leczenia Esperalem. O wszystkim lekarz poinformuje podczas wizyty i potwierdzi istnienie ewentualnych ograniczeń.

Przeciwwskazania do leczenia wszywką alkoholową

W przypadku spożycia alkoholu należy najpierw umówić się na wizytę kwalifikującą. Należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach, operacjach, alergiach i przyjmowanych lekach. Ta informacja pozwala specjalistom określić, czy pacjent nadaje się do leczenia. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do rozwoju alkoholu są:

 • Uczulenie na disulfiram;
 • Wysokie ciśnienie krwi;
 • Zawał serca w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
 • Zaburzenia psychiczne, takie jak psychoza i depresja;
 • Wcześniejsze próby samobójcze;
 • Przyjmowanie niektórych leków na choroby przewlekłe;
 • U kobiet – okres ciąży i laktacji.

Do zabiegu nie kwalifikują się osoby w stanie nietrzeźwości lub spożywające alkohol w ciągu ostatnich 24 godzin.

Kluczowe zasady i przesłania terapii awersyjnej

Terapia awersyjna to metoda mająca na celu wywołanie u leczonej osoby wewnętrznego wstrętu do określonej sytuacji, substancji lub zachowania. Dzisiaj jest szeroko stosowana w leczeniu uzależnień, zwłaszcza alkoholizmu i stanowi uzupełnienie leczenia lekiem Esperal. Esperal to lek, który w naturalny sposób hamuje metabolizm alkoholu i powoduje bardzo nieprzyjemne skutki uboczne nawet przy niewielkich ilościach alkoholu.

Najważniejszym założeniem terapii awersyjnej jest to, że pacjent wytwarza skojarzenie z określonym zachowaniem, jakim jest spożywanie alkoholu, z jego negatywnymi konsekwencjami: bólem głowy, nudnościami, palpitacjami serca czy wspomnianym głębokim lękiem. Osoby dawniej uzależnione na widok alkoholu czują się bardzo przygnębione i postrzegają go jedynie jako cielesne odurzenie trwające godzinami, nie odróżniające go od uśmierzania bólu czy maskowania. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, negatywne emocje związane z alkoholizmem.

Terapia awersyjna jest bardzo skuteczna w leczeniu uzależnień, ale nigdy nie jest stosowana samodzielnie.

Efektem awersyjnym leku jest zniechęcenie do picia wszelkich napojów alkoholowych, nawet niskoalkoholowych, takich jak piwo i napoje bezalkoholowe. Używanie alkoholu towarzyszy pacjentowi na każdym kroku, ponieważ znajduje się w ciele pacjenta. Oznacza to, że pacjent pozostaje trzeźwy i powstrzymuje się od alkoholu, gdy nadarzy się okazja lub pokusa.

Ta niechęć opiera się na negatywnej reakcji organizmu na spożycie alkoholu i uświadamia uzależnionemu, że alkohol może mieć bardzo zły wpływ na organizm. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo niszczymy nasz organizm, a dopiero wtedy dowiadujemy się o długoterminowych skutkach spożywania alkoholu.

Kompleksowe leczenie alkoholizmu 

Nasz ośrodek zajmuje się między innymi implantacją wszywek alkoholowych. Każdy z naszych pacjentów otrzymuje wyczerpujące informacje na temat zabiegu i zachowania po zabiegu, mając na uwadze komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Pomogliśmy wielu osobom uzależnionym od alkoholu, bo wiemy jak poważna może być ta choroba i jak wyniszczająca jest nie tylko dla alkoholika, ale również dla jego rodziny. Nasze gabinety zabiegowe są sterylne i wyposażone wyłącznie w najwyższej jakości, nowoczesny sprzęt wyposażenie medyczne.